Teorija igara 1 – razuzdana samarićanka, spid, kokain i guslarsko veče

Samo u 2015. godini priča o teoriji igara se zaverglala u svetu čak dva puta. Prvi put kad se Siriza dokopala vlasti u Grčkoj pa se pročulo da je Janis Varufakis ćaća za tu oblast (joooj jesam ja verna mužu i sve to, al bih brate jebala ovog Janisa, vidi ga samo kako se oblači, kako vozi motor, kako je levičar, kako ima teoriju igara u malom prstu, a gde je mali prst, tu je, bome, i srednji – vikaše tada silne žene), i nažalost, kad je jedan od velikih mesija teorije igara, Džon Neš trgično nastradao u saobraćajnoj nezgodi (a brate, gledo sam ja film o Džonu Nešu, kako je samo lud bio, a igra ga mnogo dobro Rasel Krou, kakav glumac, glumi ludaka a zapravo nije lud u stvarnom životu, ma haos – vikaše tad silni muškarci).

Znam tvoj sledeći potez, gospođo.

Inače je priča o teoriji igara nešto starija; nerafinisana i neintegrisana verzija minimaks pravila potiče još s početka 18. veka, ali teorija igara svoju celovitost dobija u prvoj polovini prošlog veka, tek kad se cele materije dohvatio Džon fon Nojman. Kasnije ju se dorađivali, proširivali, gletovali i hoblovali brojni matematičari (među njima pre svega Oskar Morgenštern i Džon Neš, dobitnik Nobelove nagrade ’94.) pa tako teorija igara danas smatra za jednu od najkorisnijih alatki u svetu donošenju odluka, od ekonomije, vojne strategije i politike do odvlačenja željene osobe u krevet.

Dakle, igre su svuda oko nas a mi se time nismo na višem nivou od profanog do pre nekoliko decenija, što je zabrinjavajuće. Bilo da je u pitanju ajnc, poker, čoveče ne ljuti se, monopol, cenkanje sa grčkim prodavcem u Kateriniju, mimoilaženje sa osobom koja dolazi iz drugog pravca na uskom putu, pregovor sa majstorom oko datuma završetka radova i frekvencije isplate, sve je to igra u kojoj se može ostvariti preimućstvo optimizacijom strategije u datim uslovima i poznavanjem psihologije onog preko puta. Otuda verovatno i fotke prirode sa natpisima – život je igra zato proživi igrajući se i nemoj nikad da odrasteš, koje besomučno po fejsu šeruju ocvale udavače, mastermajndovi teorije igara. Nema drugog zaključka.

Pre započinjanja igranja, treba pomenuti dva bitna činioca koji se često pojavljuju u pravilima igara, a koje zli ekonomski (pleonazam) eksperti (oksimoron) često rabe – Nešov ekvilibrijum i Pareto optimum. Nešov ekvilibrijum mu dođe svaka situacija u kojoj igrači znaju strategije svojih takmaca i gde unilateralna promena strategije jednog ne može da mu donese veći dobitak. Pareto optimum kaže da nikom ne može biti bolje a da drugom ne bude lošije (bejzik ideja komunizma, jelte).

Proste i mešovite matrične igre (igre nulte sume) su zanimljive samo sa matematičko-teorijskog stanovišta, a pošto je Tarzanija sajt koji se bavi više analizom destilata voća i Bobanovom lajt motiv željom – Maja u krevetu, zanemarićemo teoriju minimaksa (ne pokojnog Miće) i spektralnu analizu igre par-nepar i ostaviti je studentima primenjene matematike a mi ćemo se ovde baviti konkretnom primenom igara u ćivotu, te sa menija prvo uzimamo predjelo u vidu nečega što ne zvuči ukusno kao njeguški pršut sa kajmakom, verovatno zato jer se zove igra koordinacije.

Prokleto bitna stvar u mnogim životnim situacijama, na primer kad se treba naći s nekim na festivalskoj gužvi a mreže pukle pa su mobilni beskorisni. Boban i Maja su se razdvojili nakon ulaska na festival jer je pretresač Bobana samo odmerio i propustio dalje a Maji je pretresačica zavlačila ruku u gaće i brus u potrazi za zlom drogom i trkeljisala je 10 minuta, masa ih je preplavila i pogubili su se. Oboje su se zaboli negde na mejnu, odslušali koncert i sledeći korak je bio da se pronađu. Teoretičari igara uvek ovaj problem predstavljaju sa „ili-ili“ kao da je život eto takav da uvek nudi po dve opcije, a pritom jedna bude baš onako obostrano superiorna, i onda sve bude lako. To je donekle opravdano jer ovo ipak treba da shvati i prosečni student ekonomije, dakle ne naročito bistra osoba, te se stoga ne mogu koristiti baš neki opšti slučajevi sa zilion kombinacija. Zato ćemo mi malo da zamastimo.

Stvari se komplikuju u trenutku kad želja za pronalaženjem postoji ali su preferencije drugačije (bitka polova). Naravno da je svima jasno da se u tom slučaju na Egzitu možete samo slučajno pronaći, jer jebiga, previše mogućih strategija + alkohol + droga + ležeći britanci čine situaciju nemogućom. Stoga, za igru borba polova valja ispitati nešto jednostavniji slučaj. Đoko Jovov Šimpraga je samo večeras u Beogradu (zbog celovečernjeg koncerta narodnog guslara Đorđija Koprivice, ogranizovanog od strane druženja za očuvanje zavičaja u Kaluđerici) i već ranom zorom mora da se vrati nazad u rodnu grudu (negde u Kordunu, nije tačno locirano). Đoko Jovov Šimpraga se preko neta skontao sa Tinom, hipsterkom lakog morala iz prestonice koja večeras posećuje svirku alternativnog benda (127 lajkova na fejsu i 29 sbskrajbera na jutjubu) u Božidarcu, i cilj je da se sretnu. Međutim, Đoko je telefonom gađao bus plus kontriolora i izgubio telefon tako da mu je dogovor sa Tinom onemogućen. S obzirom da imaju jako veliku želju da se nađu, a da su jedina dva mesta gde se mogu sresti Kaluđerica (koja nikako ne odgovara Tini) i Božidarac (gde bi Đoko lasno mogao ispustiti kršnu kordunsku dušu) mora da postoji određeni kompromis. Ali ko će da bude taj koji će da ga napravi? Mi cenimo da će Kordunaš ipak biti džentlmen.

Dilema samarićanke

Modifikovana verzija Džejms Bjukenenove (daleki predak Miča Bjukenena) metafore države blagostanja u kojoj se javlja problem sistema podsticaja. Državu blagostanja možemo modelovati ulicom blagostanja (nek bude Kursulina recimo) u kojoj živi već pomenuta Tina, hipsterka lakog morala. Ona, osim nimfomanije, ima i izuzetno izraženu empatiju prema muškarcima, ali joj je teška povreda prednjih ukrštenih elemenata ograničila rejon uticaja samo na ulicu. Tina je sad u dilemi, da li da s bolom šeta ulicom i nudi pomoć ili da sedi kod kuće, uštedi vreme i resurse i čeka potencijalne ljubavnike. Sa druge strane, opuštena omladina koja ne prilazi ribama, pouzdano zna da je Tina u fazonu da sama ište i da ume da pritekne u nevolji, te kontaju da će zadovoljstvo dobiti i iz fotelje.

Kokain vs spid

Savremena varijanta lovca na jelene koju je formulisao Žan Žak Ruso. Dva takmičara mogu da biraju da li da saradnjom (koja je nesigurna jer ne znaju 100 posto potez ovog drugog) dođu do boljeg rezultata ili da svako pojedinačno u svojoj režiji dođe do slabijeg ali sigurnog rezultata. Na primer, Šiki i Džiki su dva kretena iz kraja koji su uštekali po 50 evra. Lokalni lerdi Triki im nudi 2 grama kokaniđe za 100 evra (dakle, ako udruže snage, ima da se voznesu do neba), iako singl gram ceni za 75. Pošto su i Šiki i Džiki teški bolidi, pritom veoma nepoverljivi a i vole ponekad da sjebu jedan dugog iz čiste zajebancije, mogu da igraju na siguricu – da svako proba da za svojih 50 evra uzme od Trikija desetku spida  sečenog paracematolom, grizom, limuntusom i konjskom spermom u prahu i da se uneredi ko budala. Dakle, da li imati poverenja zarad većeg dobra uz mogućnost da u slučaju ispale jednog ovaj drugi ne bude imao ni za gram (Triki ne prodaje polutke i kvotere) koksa ili sjebati ortaka? Kokain vs spid igru ne treba mešati sa Dilemom zatvorenika, ovde je smisao kooperacija, a to što su Šiki i Džiki maloumnici, to je samo primer slučaja koji se često pojavljuje. Ma, prečesto, da se ne lažemo.

U principu, u teorijama igara, bile one kooperativne ili nekooperativne (a o njima u sledećem tekstu) sve se svodi na anticipiranje narednih koraka i nalaženje najlogičnijeg mogućeg rešenja. Iz čisto ljudske prirode, razlike u shvatanju logike, fokalna tačka se uvek izgubi pa se i jednostavno proste stvari zakomplikuju. Primera radi, na pitanje da brzo zamisle boju i alatku, 90 posto ispitanika automatski odgovara crveni čekić. Ukoliko neko nudi nagradu dvema osobama ako nezavisno jedan od drugog kažu istu kombinaciju boje i alata, mnogo je verovatnije da će rezultati biti ružičasta gedora i pink mistrija nego dva crvena čekiča. Jednostavno, razlika u anticipaciji broja koraka i previd najjednostavnijeg a najboljeg rešenja su jako često u konforntaciji. Na sledećem linku se nalazi jedan sjajan primer o tome koliko je Nešov Ekvilibrijum teže ostvariti ako broj takmičara raste. Zanimljivo da je najlogičniji odgovor dalo svega 5,5 takmičara. Testirajte se.

 

  • bezglav

    Blek hol je previše dobro upućen u cene narkotika. Slučajnos? NEBI REKO

  • Banex

    Da, tu treba biti posebno upućen… Ne živi čovek sa glavom u guzici.

  • Osisana latinica

    Dobro poznajes materiju, ali si malo sjebao na samom kraju ovo za crveni cekic i pink gedoru…ako ljudima ponudis nagradu da daju isti odgovor nezavisno jedan od drugog, onda se sansa da izaberu isti pojam povecava, a ne smanjuje. Procitaj malo o 3 vrste “salience” a pogotovo o schelling salience.

  • Luka

    Ok Bleki, lepo je sto ti znas o Teoriji igara, ali si se prave materije takao tek kod Sikija i Dzikija, i to znas zasto? Zato sto si tek tu UPROSTIO pricu i objasnio TEORIJU. Nije to uprosceno da bi glupi studenti ekonomije ukapirali, nego zato sto je takva praksa u nauci. Nijedan model ne treba da bude 100% istinit (jer je to prakticno i nemoguce ma koliko ti promenljivih ubacio u jednacinu) nego treba da dokaze vezu izmedju posmatranih varijabli. Ovo sto si ti ovde naslagao nije objasnjenje teorije, nego zivot.

  • Ja

    Po stilu pisanja vidi se da je drogiran, a I ostali ovde. Znas ga licno kad ga branis? Niko ne zna ko su ovi jadnici koji pljuju sve i svakoga u omaglici svojih bednih malih zivota. Prodaju se za klik na portal. Uostalom kao i njihovi citaci. Uzivajte jadni drogosi i razmisljajte gde su drugi pogresili u zivotu ali o svojim greskama nikada ne pomislite jer ih nema. Savrseni ste.

  • Zlatko Vukic

    A sta ti radis ovde sa svima nama drogosima?
    Da nisi mozda slucajno kliknuo?

  • BlackHoleTarzanija

    Moguće da si u pravu, pogledaću.

  • Dr

    DIDN`T READ

  • kina

    jeste kupili nesto na http://www.robaizkine.com ??

  • Naduvitis jaja

    Nije sjebao. Pomenuo je situaciju da se dvojici traži da kažu RAZLIČIT (ne isti) odgovor, nezavisno jedan od drugog. Onda i verovatnoća da će reći “lila cvikcangle” i “oker krstasti šrafciger” raste automatski, što ima logike. I uporedio sa situacijom da jednoj osobi daš da kaže prvo što joj pada na pamet. Dobar si Blekmene. Veži ga malo sa funkcijama preferencije, preozbiljna sprdačina može da se napravi na tu temu :) Mir.

  • Naduvitis jaja

    verovatnoća da kažu različit odgovor raste = verovatnoća da kažu isti odgovor se smanjuje
    Nije sjebao.

  • prepelicije jaje

    Trazio se nezavisno ISTI odgovor….

  • Ludi Milojko

    Ma izgleda covek guglovao slike Janisa Varufakisa, da drka na njih, pa mu izasla ova stranica.

  • Jonče Hristovski

    Bleče.el si dao odgovor na onaj kviz? Ako jesi,jel si dao nulu kao odgovor?

  • BlackHoleTarzanija

    Nisam jbg, više sam bio onaj koji gleda k koraka unapred i na kraju sam bio jako blizu 2/3 od aritmetičke. 20 sam gađao.

  • Dragan

    Zatovrenikova dilema-klasičan primjer:

    За сваког
    понаособ од А и Б је почетна вероватноћа што се тиче њихових могућности 0,5
    тј.да ћуте или да цинкаре.

    Могући
    исход ријешења за сваког од њих је четверострук ,дакле ослобађање, 6 мјесеци,5
    година,20 година,што значи за свако ријешење је са тачке потенцијала могућност
    0,25 .Но пошто то ријешење зависи од двије особе,могућност сваког ријешења је
    ако исто мисле два,а ако различите мисле онда је то такође 2,значи 0,25 % или
    50 % за различито и исто размишњање (боље речено дјеловање).

    Дакле
    најпозитивније ријешење за обадвојицу = 0,25 %

    Најоптималније
    са обзиром на услове=0,25 %

    Најгоре
    за А а најбоље за Б=0,25%

    Најгоре
    за Б а најбоље за Б =0,25 %

    Узмимо у
    обзир двије јединке које се не познају,дакле не знају ниста једно о другом у смислу општих поставки (ни род,ни године,ни
    националну припадност) тада је одлучивање у првој рунди чисто срећа а касније свака рунда зависи од
    оне претходне и од ранијих тако да варијабле расту.Тада би се већина одлучила
    на најоптималнију варијаблу.

    Имамо
    другу ситуацију да се кажу неке опште ствари једно о другом (истините или
    различите) и тада прва варијабла у првој рунди скаче више него овамо можда 4
    или 5 рунда.Ове би се вјероватно опет већина одлучила за најсигурнију опцију.

    Трећа
    ситуација имамо неке специфичне карактеристике које су једне другима речене и
    тада варијабле још више скачу,што се тиче размишљања и шансе су још мање.Овде
    би већ дошло до комбинација и вјерујем да би опет дошло до најсигурније
    тј.најопитмалније опције али кроз дужи период размишљања и на други начин размишљања.

    Четвта
    ситуација –особе се познају,тада варијабле зависе од њиховог познанства и
    поузданости једно у друго.Овде су по мени све варијабле отворене једнако.

    Било би
    занимљиво посматрати мозак на неком апарату у окавим ситуацијама.

  • Milos Sioux Popov

    JBg ja sam se vodio logikom da svi razmisljaju kao ja :3 Ako je data nula kao odgovor,to je i najbolje reci,nisam neki matematicki genije ali 2/3 od nule je nula.Racunao sam da ce i ostali da se vode logikom da je nula i 2/3 od nule , 1/16 ili 1/9000 nule,nula…s’toga je i najbolji i najlaksi odgovor…ali ljudi su cudo :D Pi Es ja sam onaj isti Jonce odozgo :) Pozdrav.