46 komentatorskih fraza sa prevodom

Fudbalska sezona se zahuktala, Zvezda je već par puta kiksnula i sprema smenu trenera, Černomerec i Ludogorec su ozbiljni timovi koji haraju i Ligom Evrope, a milion „ljubitelja fudbala“ u Srbiji šalta sport klubove i arene i zakljinje se da će od sada tekme gledati bez tona jer im komentatori idu na kurac. Za one koji još nisu pronašli petlju da stisnu „mute“ na daljinskom, Tarzanija je upriličnila posetu RTS-u gde smo razgovarali sa očevima fraza, Peđom Strajnićem, Neđom Kovinjalom i Acom Stojanovićem i konačno dobili prevode njihovih omiljenih sintagmi.

1. Početno ispitivanje snaga – igra se 70. minut Čuka-Jagodina, a lopta se i dalje vrti u krugu centra igrališta, kao srede da igraju.

2. Teške noge od priprema – nisu od priprema nego od litre Džeka dnevno po Sloveniji i Antaliji. I dve pakle crvenog Marlbora, ako si Neca Milijaš.

3. Igrači i stručni štab sigurno nisu planirali ovakav početak (kad rano prime gol) – pa da, planirali su da vode 3:0 već negde oko 20. minuta, a posle da čuvaju noge, jer prvenstvo je dugo.

4. Dobio je upotrebljivu loptu – ovo ume da bude prijatna promena nakon što dobijete nekoliko izbušenih.

5. Sudija je bio neumoljiv – a inače je veoma umoljiv: „Nemo’ žuti, molim te katemolim!“ „Ok, ganut sam, nema žutog!“

Ne moli me Miroslave, znaš da sam neumoljiv!

6. Preskaču sredinu terena – jedino što znaju je da dunu loptu 60 metara unapred, a i gube 5:0 pa to deluje nekako opravdano.

7. Lopta nije htela u gol – „Lopto, hoćeš sa mnom do kladže. Ajde bre… pih kakva si, ništa nećeš.“

8. Danas svi igraju fudbal – kaže se kada ispadneš od Šamrok Roversa čiji igrači inače toče benzin na Šelovoj pumpi nadomak Dablina.

9. Još nije namestio nišanske sprave – šutnuo je do lokalne crkve.

10. Vruć domaći teren – navijači se deru, a sudija stoji pod latentnom, ali stalnom pretnjom da će mu izbušiti gume na spačeku, ako ne sudi penal, dva.

11. Spoj mladosti i iskustva – u timu igraju klinci koje uprava planira da proda Inčonu za 300k, i matorci, povratnici iz Krila Sovjetov, ljubitelji splavova.

12. Domaći navijači navijaju fer i korektno – tek pokatkad se čuje Nož, žica, Srebrenica ili Srbe na vrbe, a niko još bakljom nije pogodio desnog beka gostiju.

13. Matirao je golmana – „Skakač F6, opaaa! Ne, ne, golmane, kralj ne može da preskače polja. Pa ne može, jebiga, otkud znam što ne može.“

14. Penali su lutrija – do te rečenice komentatora, svi gledaoci misle da su penali složene, ali precizne računske operacije u kojima pobeđuju obrazovaniji i oni koji su bolje provežbali zbirku.

15. Neoprezan start stamenog štopera – Rnić je nekom namerno ušao petom u koleno.

16. Poslao je loptu u jednu, a golmana u drugu stranu – šutnuo levo, golman se bacio desno. Da je slučajno i golman otišao levo, komentator bi rekao da je traljav šut i da se tako ne pucaju penali.

17. Iskusno seče igru protivnika blagim faulovima – Saša Ilić nema snage od 14. minuta pa krlja spontano.

18. Napad je najbolja odbrana – zbun. Napad je napad, a nije zgoreg ni odbranu imati.

19. Lopta ga je pogodila u nezgodno mesto – udarila ga u KURČINU. Eto, rekli smo, nije toliko sramota.

20. „Kakav brazilski potez! – srpski fudbaler koji nije Neca Tomić, pokušao i uspeo takvu akrobaciju zvanu dribling.

21. Nemci igraju svih 90 minuta – ne, nego će u 87. minutu izaći sa terena pa da im trener jebe mater.

22. Imaju dugačku klupu – da, bar sedam, osam metara, bukovo drvo, kvalitet.

23. Sudija mu je pokazao put u svlačionicu – ovo je mera kojoj se pribegava u slučaju izuzetno neinteligentnih igrača sa očajnom orijentacijom u prostoru, koji ni uprkos mnogobrojnim oznakama ne umeju da odu sami.

24. Gosti rasterećeni ulaze u utakmicu – kad ovo čuješ, znaš da je kvota na goste bar 8,50.

25. 2:0 je najopasniji rezultat – da, svima kad bi ponudio da povedu 2:0 oni bi odbili, jer je to veoma opasno.

26. Igraju i protiv tradicije – poslednju utakmicu igrali ’56 u finalu FA kupa.

27. Vrebaće svoju šansu iz kontranapada – ne mogu da izađu iz sopstvenog šesnaesterca.

28. Utakmica je završena najnepopularnijim rezultatom – pa i nije, ako si metno iz iksa u iks.

29. Nažalost, ovo je naša fudbalska realnost – popularno u letnjim mesecima, tokom kvalifikacija za evrokupove.

30. Takozvani skraćeni korner – komentator ne propušta priliku da pokaže raskoš svog vokabulara kada je dosuđen slobodnjak sa boka.

31. Nisu ispoštovali dogovor iz svlačionice – FLEŠBEK (treninge pred tekmu): „Ajmo, istrči još dva kruga lagano, pa idemo u svlačionicu da se dogovorimo tamo.“

32. Trener domaćih meša karte – uvodi štopera kasapina umesto krila, da tera loptu u kuruze i čuva 1:0.

33. Ovo je najnezgodniji trenutak da se primi gol – kaže se za golove koji su primljeni na samom početku tekme, na isteku prvog poluvremena i u prvom poluvremenu uopšte, kao i za golove primljene po početku drugog poluvremena, pred kraj utakmice i za golove primljene uopšte.

34. Igra na poziciji lažne devetke – Van der Vart je previše dobar da sedi na klupi, a previše lenj da trči pa šetka po krugu centra.

35. Lopta je okrugla – nije, lopta je loptasta, 3-D.

36. Perspektivni napadač – kaže se za 23-godišnjeg igrača koji ulazi sa klupe u nadoknadi čija je jedina perspektiva da ga menadžer zavalja Inčonu ili Tereku za 100 soma po sezoni pa da otvori kafić na Obiliću.

37. Igra kratkih pasova – besomučno dodavanje zadnjeg veznog i beka, štopera i golmana sa procentom uspešnosti od 100 odsto.

– Ćavi cava, imao samo 626 dodavanja danas. – Kaži kakav ganci.

38. Plaćamo danak neiskustvu na međunarodnoj sceni i lako dobijamo kartone – neki Pavlović iz Jagodine nabio kopačku u usta čamugi, pravi odraz neiskustva.

39. Prava je šteta što jedna od ove dve ekipe mora da ispadne već u polufinalu – jebiga, ako bi obe ušle u finale, bila bi malo gužva.

40. Počasni pogodak – Bajern uvaljao šest komada i onda počeli da se zajebavaju i primili gol. Nema sumnje, to je u mnogome spaslo čast Majnca.

41. Ne uspevaju da nametnu svoj ritam – Strajnić hoće da kaže da Partizan ne može da pređe pola.

42. Rutinski presečena opasna akcija protivnika – Van Bomel zaboo ona dva prednja metalna krampona u nečiju metatarzalnu kost, pri tome ga nije mnogo zanimalo da li je akcija protivnika opasna i, uopšte, da li je lopta u igri.

43. Sve je fudbalski odradio – kaže se obično kada igrač šutira iz prve i prebaci severnu tribinu.

44. Tako se izvode penali! – iz sve snage je raspalio po sredini, visoko, nadajući se da golman nije dovoljno lud da ostane u sredini.

45. Odbrambeni igrači reklamiraju ofsajd poziciju – četiri majmuna stoje sa podignutom desnom rukom, umesto da ganjaju napadača koji u međuvremenu daje gol, a nakon tog gola trče ka pomoćnom sudiji, unose mu se u facu i deru se. Onda jedan dobije žuti karton i svi se smire.

46. Praznik fudbala – istok poluprazan, ima nešto ljudi i na zapadu.

• NBASerbia.com

Predivno. :)

• Hehehe

“Saša Ilić nema snage od 14. minuta pa krlja spontano.”

Mislim da me u životu nijedan članak nije ovoliko nasmejao,brišem suze već 15 minuta