NBA finale 2013

Nakon više od 7 meseci borbe za šampionski naslov, sezona u najatraktivnijoj košarkaškoj ligi na svetu primakla se kraju. Večeras će uslediti početak okršaja između branioca šampionskog prstena Majami Hita i šampiona zapadne konferencije San Antonio Sparsa. Ovo finale obećava mnogo, pre svega će to biti megdan jedne od (po imenima) najjače ekipe u poslednje dve dekade, predvodjene triom Džejms-Vejd-Boš, izdankom poslednje perfektne draft generacije iz 2003. godine i predstavnicima stare škole , bivšim šampionima na čelu sa Timom Dankanom i Toni Parkerom, kojima će ovo biti možda poslednja prilika da kažu svoju završnu reč i pokažu zube.

Ko se u narednim noćima opredeli da odustane od izlaganja svog organizma povećim količinama piva, rakiština i opijata, obilaženjem svih vrsta splavova sa živom muzikom, kafana i legalnih i polulegalnih birtija i istraživanjem svih telesnih otvora kod mlade i (malo ) starije pičetine; može da se zavali u fotelju ili kauč, pošalje ženu na počinak nezadovoljenu, i da uz kikiriki, semenke i ostale gimnastike za zube isprati ove dogadjaje. Neće zažaliti.

 

[typography font=”Cantarell” size=”24″ size_format=”px”]MAJAMI HIT[/typography]


Nakon impresivnog regularnog dela sezone gde je vrelina sa Floride izudarala vaspitne većini ekipa sa skorom od 66 pobeda i samo 16 poraza, uključujući i onu neverovatnu seriju od 27 trijumfa zaredom, mnogi su smatrali da Lebron i društvo neće imati dostojnog rivala u plejofu , te da im je mesto u finalu čvrsto zacementirano. Milvoki je izjeban i šutnut u četri navrata, a bokserska banda tarzančine i mungosa Žoakima Noe – Čikago Bulsi sa 4-1, gde je tim Erika Spolstre demonstrirao potpunu kontrolu dešavanja na parketu. U finalu konferencije ih je Indijana stavljala na muke čitavih sedam mečeva , ali su u poslednjem trenutku provukli dupe kroz mišju rupu. Dobra opomena da se uzmu u pamet, pre nego što im poispada prstenje sa ruku.

[typography font=”Cantarell” size=”18″ size_format=”px”]ŠTA JE BILO DOBRO ?[/typography]

Bez premca najsvetlija tačka u dosadašnjim igrama Hita je Lebron Džejms, MVP regularnog dela. Nakon što je prošle sezone skinuo veliki teret sa svojih pleća, stavio šampionski prsten na ruku i oslobodio se epiteta večitog gubitnika, ovu sezonu je odigrao zverski, liderski, možda uporedljivu sa najboljim Džordanovim sezonama u Bulsima. Koliko god ga neko voleo ili mrzeo, u trenutnim okolnostima je King Džejms bez premca najbolji igrač sveta. Ono što posebno daje težinu njegovim igrama je samopouzdanje koje ove godine prosto isijava iz njega, te su mu muda znatno veća nego u ranijim sezonama, u odbrani kida grize i muči protivnike svojom krutom gradjom i sa 115 kilogama naslagane mišićne mase. Postao je motivator, stvaralac zajedništva u ekipi i čovek u koga cela ekipa , od prvog do poslednjeg igrača ima veliko poverenje.

Druga velika stvar koja bi mogla da bude značajna za odbranu titule je dolazak Krisa „Birdman“ Andersona sredinom sezone. Lik koji je najpoznatiji bio što voli da se oblači u tetovaže, koji misli da je kul imati frizuru koja izgleda kao da mu je umesto frizera pravi metalostrugar ili limar, i na koga su uticali velika gospoda poput Ajversona i Martina, postao je ono što je Majami tražio od samog početka ere Velike trojke. Postao je centar koji može da se prilagodi njihovom stilu igre. Andersen nema visinu ( oko 206 cm), ali za peticu ima zadivljujuću mobilnost i za razliku od Kris Boša ne beži od kontakta, uvek ide na skok i u napadu bira najjednostavnija rešenja. U brzoj igri koju Majami forsira Birdman se snalazi odlično i u finalnoj seriji se može pojaviti kao mogući X faktor, nijansa koja će odlučivati da li će šampioni odbraniti naslov.

Kada se govori o vrlinama ove ekipe mora da se istakne i raznovrsnost koju Majami ima. Kada na klupi imate igrača poput all star veterana kakav je Rej Alen, perfektne iskusne šutere Majk Milera i Rašarda Luisa, mladu vrelu krv u liku Noris Kola i čoveka od zadatka kakav je Šejn Batije, imate bezbroj varijanti na kojima možete graditi pobedu.

[typography font=”Cantarell” size=”18″ size_format=”px”]ŠTA JE BILO LOŠE ?[/typography]

Evidentno je da manje više tokom celog plejof perioda dva člana Velike trojke „zabušavaju“. Ako se to i moglo prikriti u serijama protiv Baksa i Bulsa, moglo se desiti da đavo donese šalu u finalu konferencije. Očito je da Vejd i Boš igraju ispod svojih mogućnosti i kvaliteta. Vejdu se i može oprostiti pad u formi, jednostavno povrede su učinile svoje a sem toga reč je o igraču koji je ludo hrabar, koji će za pobedu da jurca na igrače, navijače, sudijsku trojku, sve dok ne ispuni zadatak. Boša sam sa druge strane uvek smatrao precenjenim igračem. Nedopustivo je da igrač te visine i nakon 10 pro sezona nema unutrašnju igru neophodnu za centra. Kad imaš visinu od 212 cm i 110 kila prirodno je da ljudi očekuju od tebe da gospodariš u reketu i da uteruješ strah protivnicima.Šut ga služi promenljivo, nema dovoljan broj skokova i pitanje je hoće li u finalu dati neki veći doprinos. Za titulu će ipak morati.

Finale sa indijanom je pokazalo ono što se znalo, da Majami ima problem da igra sa taktički organizovanim ekipama. Spuštanje ritma, ne odstupanje od glavnih taktičkih postavki, ravnomerna uloga u napadu je bilo ono čime ih je Indijana ugrožavala. Svih 48 minuta! Svih 7 utakmica! Ako se zna da je jedna od primarnih osobina ekipe Sparsa vrhunska organizacija igre, jasno je šta ih može čekati.

[typography font=”Cantarell” size=”18″ size_format=”px”]I KAKO SAD?[/typography]

Šampioni moraju da upale motore i ubace u petu brzinu. Trka , brza igra čitave petorke , dobar protok lopte u napadu , potraga najjednostavnijih mogućih rešenja je ključ. U odbrani isto: zalaganje, kretnja, agresivan skok, ko god da se nalazi na parketu. Jurnjava, ali kontrolisana i sa ciljem je njihov ključ. Da li će LBJ, D-Wade i ostali to prepoznati?

 

[typography font=”Cantarell” size=”24″ size_format=”px”]SAN ANTONIO SPARS[/typography]

 

Šampioni zapada ove godine nisu bili prvi tim konferencije u regularnom delu sezone. Za razliku od nekih prethodnih godina kada su bili najbolji tim, pa posustajali, ove su se domogli ligaškog finala i to nakon dva čišćenja – protiv Memfisa i Lejkersa. Problema su imali jedino sa pozitivnim iznenadjenjem plejofa GS Voriorsima koja ih je ih je preko Stef Karija prangijala spolja dosta uspešno, ali ipak ne dovoljno uspešno.

[typography font=”Cantarell” size=”18″ size_format=”px”]ŠTA JE BILO DOBRO ?[/typography]

Tragovi majstorstva su kod Sparsa i dalje primetni, bez obzira na broj godina koji imaju njegovi noseći igrači. Tim Dankan je izgubio na kondiciji , ali šarm i tehnika su ostali isti kao pre 10 godina. Parker dominira kao nikad ranije. Možda nije prema indeksu korisnosti najbolji plejmejker, ali takvu promenu ritma, precizan šut sa poluodstojanja i kretnju bez lopte nema mnogo organizatora igre. Jedan od takvih igrača, Kris Pol, završio je takmičenje mnogo ranije, što samopokazuje koliki je Toni car. Košarkaški Gospodin kakav je Manu Đinobili je još tu. Noge mu slabije rade nego ranije ali je mozak još na onom nivou iz šampioskih dana Sparsa i Kindera iz Bolonje.

Greg Popovič, poslednji aktivni primerak stare košarkaške škole medju trenerima u NBA, je pronašao način kako da gomila prosečnih, timskih igrača kakvi su Leonard, Grin, Geri Nil, Spliter postanu odlični u svojoj prosečnosti. Njegovo basket znanje biće veliki plus u ovom dvoboju, pogotovo jer sa suprotne strane stoji Erik Spolstra, čoveka koji bi sigurno do sad bio ispaljen iz topa u Atlantik, da njegove skromne mogućnosti iz senke ne dopunjuje Pet Rajli.

[typography font=”Cantarell” size=”18″ size_format=”px”]ŠTA JE BILO LOŠE ?[/typography]

Da su tražili protivnika u finalu konferencije koji bi zamaskirao njihove nedostatke, ekipa iz Teksasa ne bi našla boljeg od ekipe Memfisa, koji je demoliran sa 4:0. Pošto Grizliji nisu imali ni jednog pravog šutera koji bi bušio spolja, Dankan i drugari su napunili reket i brutalno iskontrolisali tandem Rendolf – Gasol, koji je u 90% slučajeva tokom serije izgledao potpuno nemoćno i izgubljeno.

Da San Antonio ima problema sa brzom igrom videlo se protiv GS u polufinalu, gde su Sparsi dobili sa 4-2 , al gde niti u jednoj utakmici nisu kontrolisali igru. Ono što su bili Kari i Tompson, sada mogu biti Džejms, Vejd, Alen, Boš, Miler, sve sami vrsni šuteri koji se ne plaše da šutiraju u bilo kojoj sekundi napada.Popovič u ekipi nema ni atlete kakve ima Majami, što umanjuje mogućnost da im pariraju u fizikalijama tokom utakmica finala.

[typography font=”Cantarell” size=”18″ size_format=”px”]I KAKO SAD ?[/typography]

San Antonio mora da proba da utakmice uvede u ritam kakav njima odgovara, sa punim napadima, bez jurnjave, odgovornim šutevima u napadu i guranju lopte pod koš. U nedostatku boljih igrača za kontrolu ritma nije nemoguće očekivati ni neku veću minutažu Patrika Milsa, brzog Australijanca, koji je većinu utakmica posmatrao sa klupe.

Faktor koji iz nekog razloga niko ne spomninje, a koji može da bude od značaja jeste eventualni pokušaj Grega Popoviča da pokuša da nametne neku vrstu „evropskog „načina igre, sa manje trčanja, sa puno pozicionih napada, i kombinacijama raznih vidova zonske odbrane u defanzivi. Olakšavajuća okolnost za Popa je ta što je dobar deo njegove ekipe barem neko vreme proveo igrajući u Evropskim ligama ( Parker, Đinobili, Spliter, Dijao, Nil, Grin, Bler…) te mogu da se priviknu i na takve taktičke zamisli.

Na kraju ovo će biti možda i ispit karijere za Kavaja Leonarda. Najverovatnije će on imati zadatak da se nosi sa Lebronom Leonard će imati priliku da pokaže da li medju nogama ima kompletan mudni pribor ili par klikera koji dovode do impotencije kad god bude gusto.

PROGNOZA: MAJAMI HIT – SAN ANTONIO SPARS 4:3

Tekst posla čitalac Jovke Jzma. Ako i ti umeš da držiš olovku i čuo si za papir, slobodno okušaj sreću i pošalji nam zapis na naš fan pejdž.